www.121doc.pl
Strona Główna
Antykoncepcja po stosunku

Antykoncepcja po stosunku

Czasami nawet pomimo największych starań i ostrożności może zdarzyć się wypadek, przez który potrzebne będzie zastosowanie antykoncepcji po stosunku. Przyczyną może być uszkodzona prezerwatywa, nie wzięta na czas tabletka albo po prostu nieuwaga i beztroskie oddanie się romantycznej chwili. Zabezpieczenie podczas seksu jest bardzo ważne, w szczególności z nowym partnerem, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że w życiu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. W takich chwilach „pigułka po” może okazać się zbawienna.

Jeżeli przydarzyło Ci się współżyć bez zabezpieczenia albo zastosowane środki zapobiegające ciąży zawiodły, istnieją dwa sposoby które mogą Ci pomóc podczas kryzysu. Większość kobiet w takiej sytuacji wybiera antykoncepcję po stosunku zwanej inaczej „pigułką po”, która poprzez zmianę balansu hormonalnego uniemożliwia zajście w ciążę. Drugim sposobem jest zastosowanie wkładki domacicznej, która utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pigułek po stosunku - Levonelle, która zapobiega ciąży do trzech dni (72 godziny) po niezabezpieczonym seksie oraz ellaOne, która chroni przed ciążą do pięciu dni (120 godzin) po „wpadce”.

Co to jest antykoncepcja po stosunku?

Bardziej znana pod nazwą „pigułka po”, antykoncepcja po stosunku jest „kołem ratunkowym” stosowanym w wyniku nieskuteczności środków zapobiegających ciąży albo w wypadku niezabezpieczonego seksu. Obecnie dostępne są do wyboru dwie pigułki po stosunku. Levonelle działa do trzech dni po zbliżeniu płciowym, natomiast ellaOne działa do pięciu dni po stosunku.

Jak działa antykoncepcja po stosunku?

Obydwie pigułki chronią przed ciążą poprzez oddziaływanie na hormony znajdujące się w jajnikach. Składnik czynny levonorgestral zawarty w Levonelle, wpływa na owulację podczas wstępnego etapu rozwoju komórki jajowej. Pigułka ellaOne zawiera inny składnik zwany ulipristal, który oddziałuje na receptory hormonów i zapobiega uwolnieniu komórki jajowej.

Czy istnieje alternatywa dla antykoncepcji po stosunku?

Innym sposobem ochrony przed ciążą po stosunku jest zastosowanie wkładki domacicznej zwanej również spiralą. Jest to małe urządzenie w kształcie litery T wytworzone z miedzi lub plastiku, które umieszcza się w jamie macicy. Wkładka ma 98% skuteczności w zapobieganiu ciąży i powinna być zastosowana w czasie do pięciu dni po niezabezpieczonym stosunku. Spirala jest używana jako środek antykoncepcyjny, który nosi się od 3 do 10 lat. Procedura zakładania wkładki nie jest zbyt popularna przez co wiele klinik nie świadczy tej usługi.

Czy powinnam kontynuować zażywanie tabletek antykoncepcyjnych po zastosowaniu pigułki po stosunku?

Tak. Bezpieczne jest zażycie tylko jednej „pigułki po” w czasie cyklu menstruacyjnego. Jeżeli podczas tego samego cyklu zaistnieje ponowne niebezpieczeństwo zajścia w ciążę, nie możesz ponownie zastosować antykoncepcji po stosunku. W celu najlepszej ochrony do czasu następnego cyklu menstruacyjnego, po użyciu ellaOne albo Levonelle radzimy stosować mechaniczne środki zabezpieczenia takie jak prezerwatywa nawet jeżeli przyjmujesz hormonalne tabletki kontrolujące poczęcie.

Czy antykoncepcja po stosunku ochroni mnie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Antykoncepcja po stosunku chroni tylko przed niechcianą ciążą. W celu uniknięcia zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową należy stosować prezerwatywy.

Dostępne leki
Leki
ellaOne Levonelle
Sprawdź Aptekę
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: ELŻBIETA SKROBOSZ, dodano: 15 kwietnia 2014 | 12:14
firma: 121doc.pl
BARDZO DOBRY
Przeczytaj opinię
Opinie o 121doc.pl na Opineo.pl