www.121doc.pl
Strona Główna
Antykoncepcja po stosunku

Antykoncepcja po stosunku

Czasami nawet pomimo największych starań i ostrożności może zdarzyć się wypadek, przez który potrzebne będzie zastosowanie antykoncepcji po stosunku. Przyczyną może być uszkodzona prezerwatywa, nie zażyta na czas tabletka antykoncepcyjna albo po prostu nieuwaga i beztroskie oddanie się romantycznej chwili. W takich sytuacjach „pigułka po” może okazać się zbawienna. Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje pigułek po stosunku - Levonelle, która zapobiega ciąży do trzech dni (72 godziny) po niezabezpieczonym seksie oraz ellaOne, która chroni przed ciążą do pięciu dni (120 godzin) po „wpadce”.

Co to jest antykoncepcja po stosunku?

Bardziej znana pod nazwą „pigułka po”, antykoncepcja po stosunku jest „kołem ratunkowym” stosowanym w wyniku nieskuteczności środków zapobiegających ciąży albo w wypadku niezabezpieczonego seksu. Obecnie dostępne są do wyboru dwie pigułki po stosunku. Levonelle działa do trzech dni po zbliżeniu płciowym, natomiast ellaOne działa do pięciu dni po stosunku.

Dostępne leki

  • ellaOne

    Pigułka awaryjna stosowana w przypadku odbycia stosunku bez zabezpieczenia. Lek można zażyć do 5 dni po współżyciu.

    Strona leku
  • Levonelle

    Pigułka zapobiegająca zajściu w ciążę po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Lek może zostać zażyty do 72 h po współżyciu.

    Strona leku

Działanie antykoncepcji po stosunku

Obydwie pigułki chronią przed ciążą poprzez oddziaływanie na hormony znajdujące się w jajnikach. Składnik czynny levonorgestral zawarty w Levonelle, wpływa na owulację podczas wstępnego etapu rozwoju komórki jajowej. Pigułka ellaOne zawiera inny składnik zwany ulipristal, który oddziałuje na receptory hormonów i zapobiega uwolnieniu komórki jajowej.

Alternatywa dla antykoncepcji po stosunku

Jeżeli przydarzyło Ci się współżyć bez zabezpieczenia albo zastosowane środki antykoncepcyjne zawiodły, istnieją dwa sposoby które mogą pomóc podczas kryzysu. Większość kobiet w takiej sytuacji wybiera antykoncepcję po stosunku zwaną inaczej „pigułką po”. Innym sposobem ochrony przed ciążą po stosunku jest zastosowanie wkładki domacicznej zwanej również spiralą. Jest to małe urządzenie w kształcie litery T wytworzone z miedzi lub plastiku, które umieszcza się w jamie macicy. Wkładka ma 98% skuteczności w zapobieganiu ciąży i powinna być zastosowana w czasie do pięciu dni po niezabezpieczonym stosunku. Spirala jest używana jako środek antykoncepcyjny, który nosi się od 3 do 10 lat. Procedura zakładania wkładki nie jest zbyt popularna przez co wiele klinik nie świadczy tej usługi.

Kontynuowanie zażywania tabletek antykoncepcyjnych po zastosowaniu pigułki po stosunku

Bezpieczne jest zażycie tylko jednej „pigułki po” w czasie cyklu menstruacyjnego. Jeżeli podczas tego samego cyklu zaistnieje ponowne niebezpieczeństwo zajścia w ciążę, nie możesz ponownie zastosować antykoncepcji po stosunku. W celu najlepszej ochrony do czasu następnego cyklu menstruacyjnego, po użyciu ellaOne albo Levonelle radzimy stosować mechaniczne środki zabezpieczenia takie jak prezerwatywa nawet jeżeli przyjmujesz hormonalne tabletki kontrolujące poczęcie.

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Antykoncepcja po stosunku chroni tylko przed niechcianą ciążą. W celu uniknięcia zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową należy stosować prezerwatywy.

Zamawianie leków w klinice internetowej 121doc

Aby złożyć zamówienie w klinice 121doc, pacjentka zobowiązana jest do wypełnienia formularza medycznego, który zostanie zweryfikowany przez współpracującego z naszym serwisem lekarza. Jeśli specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania środka, wystawi receptę, a lek zostanie wysłany ekspresową usługą kuriera UPS i dostarczony pod wskazany adres w ciągu 24 - 48 godzin.

Leki
ellaOne Levonelle
Sprawdź Aptekę
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Jola, dodano: 24 marca 2015 | 13:19
firma: 121doc.pl
Polecam wszystkim,którzy zamierzają kupić produkt w tym sklepie.Nie jestem osobą,która ...
Przeczytaj opinię
Nick: Janusz, dodano: 24 marca 2015 | 10:58
firma: 121doc.pl
Już nawet nie ma co dopisywać.
Przeczytaj opinię
Opinie o 121doc.pl na Opineo.pl