www.121doc.pl

Kłykciny Kończyste

Kłykciny kończyste objawiają się w postaci brodawek na narządach płciowych lub/i odbycie. Może to być pojedyncza kłykcina lub ich skupisko. Brodawki są bardzo wstydliwą i kłopotliwą infekcją, która nie zawsze jest widoczna gołym okiem. Na szczęście kłykciny można leczyć jednym z dostępnych leków na receptę.

Kłykciny kończyste zwane również brodawkami płciowymi są wysoce zakaźną chorobą przenoszoną drogą płciową. Są skutkiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych (przekazywanych drogą płciową). Brodawki płciowe można usunąć lekami przepisanymi przez lekarza lub za pomocą zabiegów medycznych, takich jak krioterapia lub usuwanie laserowe.

Kłykciny kończyste – Objawy

Kłykciny kończyste występują najczęściej w okolicy narządów płciowych i odbytu. Nieleczone mogą prowadzić do powstania bolących, krwawiących kłykcin olbrzymich

 • Kłykciny w postaci białawych lub różowych narośli
 • Brodawki mogą pojawić się pojedynczo lub w skupiskach
 • Mogą być zarówno małe jak i duże oraz mieć kształt płaski lub okrągły
 • Wykwity po czasie zlewają się w postać kalafiorowatych tworów
 • Zewnętrznie pojawiają się na pachwinie, prąciu, mosznie, wargach sromowych, sromie, kroczu, okolicach odbytu
 • Wewnętrznie mogą występować na błonach śluzowych pochwy i szyjki macicy
 • Kłykciny są zazwyczaj niebolesne, ale u chorego może pojawić się swędzenie, pieczenie, upławy, plamienia
 • Brodawki płciowe są chorobą wirusową, która przekazywana jest prawie wyłącznie przez kontakt seksualny, podobnie jak chlamydia i rzeżączka. Nieleczona infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV odpowiedzialnego za kłykciny kończyste może prowadzić do raka szyjki macicy.

  Kłykciny kończyste – leczenie

  Brodawki płciowe można leczyć lekami stosowanymi miejscowo oraz za pomocą chirurgii. Wybór metody leczenia zależy głównie od stopnia rozwoju i rodzaju kłykcin. Podjęcie leczenia jest zazwyczaj skuteczne u 75% pacjentów, chociaż jego efekty nie są zauważalne od razu.

  Condyline jest lekiem na kłykciny kończyste do miejscowego stosowania. Zawiera składnik aktywny podofilotoksynę. Condyline należy stosować na brodawki 2 razy dziennie przez 3 dni. Jeżeli w pierwszym tygodniu nie nastąpi poprawa, to należy powtórzyć leczenie tydzień później.

  Aldara jest kremem stosowanym w leczeniu kłykcin kończystych. Zawarty w leku czynny składnik imikwimod zwalcza brodawki płciowe.

Kłykciny kończyste - Przyczyny

Brodawki narządów płciowych są powodowane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV typu 6 lub 11. Wirus przenosi się najczęściej przez kontakt seksualny. Infekcja może przedostać się na drugą osobę poprzez stosunek płciowy, analny, oralny, a nawet przez pocieranie genitaliów. Wirus HPV jest bardzo zakaźny i niestety nawet użycie prezerwatywy nie jest w stanie uchronić przed zakażeniem, chociaż na pewno zmniejsza ryzyko. Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego są bardzo powszechne , a okres inkubacji choroby wynosi od 3-4 tygodni do 1 roku po kontakcie z nosicielem. Większość osób nie wie, że zostało zainfekowane ponieważ zakażenie często jest bezobjawowe.

Zagrożenia związane z kłykcinami kończystymi

Nie wolno lekceważyć kłykcin kończystych. Nieleczone mogą się bardzo szybko rozwijać i rozprzestrzeniać. Ponadto istnieje duże ryzyko zainfekowania kolejnych osób. Szacuje się, że ponad 70% partnerów seksualnych osób zainfekowanych wirusem HPV została zakażona. Brodawki mogą być przyczyną dalszych, bardziej poważnych powikłań zdrowotnych. Może się okazać, że organizm został zainfekowany nie tylko typami 6 lub 11 wirusa HPV, ale również typami rakotwórczymi, odpowiedzialnymi za raka szyjki macicy, raka prostaty lub raka odbytu.

Dostępne leki
Leki
Aldara Warticon Condyline
Sprawdź Aptekę
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: ELŻBIETA SKROBOSZ, dodano: 15 kwietnia 2014 | 12:14
firma: 121doc.pl
BARDZO DOBRY
Przeczytaj opinię
Opinie o 121doc.pl na Opineo.pl