www.121doc.pl
Strona GłównaChoroby narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych jest wyjątkowo dokuczliwą i nieprzyjemną dolegliwością. Choroba przenoszona jest drogą płciową i charakteryzuje się obecnością bolesnych pęcherzy oraz owrzodzeń na skórze okolicy płciowej, pośladków i odbytu ze skłonnością do nawrotów. Wywołuje ją wirus Herpes Simplex. Podczas gdy u niektórych nosicieli wirusa mogą nigdy nie wystąpić żadne poważniejsze objawy, to u pozostałej części zainfekowanych dochodzi do kilku nawrotów choroby rocznie.

Opryszczkę powodują dwie odmiany wirusa: HSV-1 (wirus opryszczki typu 1) jest łagodniejszym typem wirusa, który najczęściej jest przyczyną opryszczki wargowej potocznie zwanej „zimnem” oraz HSV-2 (wirus opryszczki typu 2) który w 95% jest odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych. Po zakażeniu wirusem, symptomy u niektórych ludzi występują już w przeciągu paru pierwszych dni, podczas gdy u innych mogą się nie ujawnić przez parę miesięcy, a nawet lat. Badania sugerują, że 80% osób mających wirusa jest najprawdopodobniej tego nieświadoma. Pozostałe osoby potrzebują regularnego leczenia objawów choroby.

Pomimo tego, że nie ma obecnie żadnego środka, który by całkowicie wyleczył opryszczkę narządów płciowych, to istnieją leki, które nie tylko łagodzą objawy i przynoszą ulgę, ale również wprowadzają wirusa w stan uśpienia. W leczeniu opryszczki stosowane są między innymi Famvir i Valtrex.

Jak rozprzestrzenia się wirus opryszczki?

W większości przypadków opryszczka narządów płciowych jest przenoszona podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Infekcja następuje poprzez dotyk chorej skóry, na której występują pęcherze i owrzodzenia. Oznacza to, że zakażenie może być przeniesione zarówno przez kontakt genitalny jak i oralny.

Jakie są objawy infekcji?

Symptomy opryszczki narządów płciowych są najdotkliwsze podczas pierwszego przejawu choroby i w przypadku braku leczenia, trwają do 20 dni. Do objawów należą:

 • Owrzodzenia na genitaliach
 • Czerwone wodniste pęcherze
 • Upławy
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Gorączka

Wymienione poniżej symptomy występujące przy kolejnych przejawach choroby, są zazwyczaj mniej dotkliwe, ale wciąż mogą być bardzo nieprzyjemne. Pomocne jest dalsze stosowanie preparatów łagodzących objawy choroby.

 • Czerwone ranki
 • Pęcherze i owrzodzenia
 • Swędzenie i pieczenie w obrębie narządów płciowych

Co powoduje nawrót choroby?

Pomimo tego, że wirus pozostaje uśpiony przez długi okres czasu, to może się on uaktywnić w każdym momencie, powodując nawrót objawów opryszczki narządów płciowych. Nie jest do końca wiadome co powoduje uaktywnienie wirusa, ale poniższe czynniki uważane są za potencjalne wyzwalacze:

 • Zmęczenie i znużenie
 • Stres i niepokój
 • Nadmierne spożywanie alkoholu
 • Bezpośrednie wystawienie genitaliów na promieniowanie słoneczne
 • Tarcie w okolicy narządów płciowych
 • Obniżona odporność organizmu

Stosowanie odpowiedniego leczenia ma znaczący wpływ na częstotliwość występowania objawów choroby oraz ich dotkliwość, które zmniejszają się z upływem czasu.

Czy można wyleczyć opryszczkę narządów płciowych?

Niestety nie wynaleziono jeszcze żadnego lekarstwa, które skutecznie wyeliminowałoby wirusa opryszczki z organizmu. U raz zainfekowanej osoby wirus pozostaje w organizmie do końca życia. Myśl ta może być przerażająca, ale wielu ludzi dzięki odpowiedniemu leczeniu potrafi skutecznie sobie radzić z nieprzyjemnymi objawami choroby i sprawić, że infekcja nie ma zbyt negatywnego wpływu na ich codzienne życie.

Leki na opryszczkę narządów płciowych

Dostępnych jest wiele leków zwalczających objawy opryszczki wargowej oraz narządów płciowych. Należą do nich między innymi Acyklowir, Valtrex i Famvir. Leki przynoszą ulgę i łagodzą symptomy zapobiegając również rozprzestrzenieniu się pęcherzy. Są także odpowiedzialne za wprowadzenie wirusa w stan uśpienia, co może znacznie oddalić kolejne ataki opryszczki u osób borykających się z częstymi nawrotami choroby.

Valtrex

Valtrex jest antywirusowym lekiem, stosowanym przy pełnych objawach opryszczki narządów płciowych. W przeciągu 24 godzin pomaga w złagodzeniu nieprzyjemnych symptomów infekcji. Przy zastosowaniu tego leku objawy powinny ustąpić w ciągu 5 dni.

Famvir

Famvir jest lekiem hamującym objawy opryszczki narządów płciowych. Zastosowany przy pierwszych symptomach infekcji może zapobiec pełnemu jej rozwojowi. Jest dostępny również w małych dawkach do codziennego użytku dla osób, które doświadczają częstych nawrotów opryszczki.

Dostępne leki
Leki
Famvir Valtrex Acyklowir (Acyclovir)
Sprawdź Aptekę
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: ELŻBIETA SKROBOSZ, dodano: 15 kwietnia 2014 | 12:14
firma: 121doc.pl
BARDZO DOBRY
Przeczytaj opinię
Opinie o 121doc.pl na Opineo.pl