www.121doc.pl

Rzęsistkowica

Objawy i leczenie rzęsistkowicy

Rzęsistkowica (tzw. rzęsistek lub rzęsistek pochwy) jest infekcją przenoszoną drogą płciową. To choroba pasożytnicza, która dotyka narządów płciowych osób aktywnych seksualnie w wieku od 15 do 35 lat (40% kobiet i 15% mężczyzn). Kobiety są bardziej narażone na rozwój tej infekcji, jednakże może ona również dotknąć mężczyzn oraz młodzież. Przypadłość może być leczona przy pomocy odpowiednich leków, takich jak Metronidazol.

Pacjenci zarażeni rzęsistkowicą mają możliwość uzyskania recepty na odpowiedni lek w klinice internetowej 121doc. W tym celu należy wypełnić formularz medyczny, który zostanie szczegółowo przeanalizowany przez naszego lekarza. Jeśli nie stwierdzi on żadnych przeciwwskazań, wystawi receptę i przekaże ją do naszej apteki. Lek zostanie dostarczony w ciągu 24 - 48 godzin.

Zarażenie rzęsistkowicą

Do zarażenia najczęściej dochodzi wskutek odbycia stosunku płciowego z osobą zakażoną bez użycia prezerwatywy. Infekcja może być również przenoszona w kontakcie z przedmiotami (np. ręcznik, toaleta, wanna), w których przebywał pasożyt. Żyją one z reguły do 24 godzin.

Dostępne leki

Antybiotyk stosowany w leczeniu chorób o podłożu bakteryjnym lub pasożytniczym, między innymi bakteryjnego zapalenia pochwy i rzęsistkowicy. Środek dostępny jest w tabletkach o dawce 400 mg. Metronidazol znany jest także pod nazwą Flagyl.

Strona leku

Objawy rzęsistkowicy

U kobiet najczęściej objętymi infekcją częściami ciała są: pochwa, cewka moczowa, pęcherz moczowy oraz szyjka macicy. W tych miejscach obserwuje się zielonkawe pieniste upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, owrzodzenia, swędzenie oraz zaczerwienienia sromu i pochwy.

Dodatkowo możliwymi do wystąpienia objawami są bóle przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku seksualnego. Jeśli infekcja przebiega w sposób ostry, może także powodować gorączkę i bóle w dolnej części brzucha.

Jeśli chodzi o mężczyzn, objawami rzęsistkowicy są zwykle podrażnienia na główce prącia. W przypadku infekcji częściej oddają mocz oraz mogą występować owrzodzenia.

Postępowanie przy zakażeniu

W 50% przypadków infekcja rzęsistkowicą przebiega bezobjawowo, niektórzy zakażeni nawet nie zdają sobie sprawy z istniejącej choroby. Wykrycie zakażenia następuje poprzez proste badanie laboratoryjne pochwy lub prącia.

Przebadanie się w sytuacji podejrzenia choroby jest niezwykle wskazane, ponieważ rzęsistkowica nieleczona może prowadzić do wystąpienia rzadkich, ale ciężkich powikłań, takich jak bezpłodność, zapalenie narządów miednicy, a nawet ciąży pozamacicznej u kobiet. W przypadku mężczyzn konsekwencją infekcji może być zapalenie cewki moczowej (zakażenie dróg moczowych) w początkowym okresie infekcji. Nieleczona rzęsistkowica może także rozprzestrzenić się na prostatę.

Choroba ta może prowadzić również do osłabienia śluzu szyjkowego, który jest istotnym elementem chroniącym przed innymi infekcjami. Rzęsistkowica może także wytworzyć takie zmiany w organizmie, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Leczenie rzęsistkowicy

Osoby z postępującą infekcją wymagają leczenia, nawet w przypadku, gdy nie odczuwają żadnych objawów związanych z zakażeniem. Leczenie profilaktyczne wskazane jest również u partnerów seksualnych osób zakażonych, gdyż ryzyko przeniesienia infekcji jest duże, szczególnie przy stosunku płciowym z osobą zainfekowaną.

W leczeniu rzęsistkowicy zalecane są najczęściej antybiotyki, między innymi takie jak metronidazol. Odpowiednią metodę leczenia dobiera lekarz. Jeżeli masz objawy choroby narządów płciowych możesz uzupełnić formularz medyczny znajdujący się na naszej stronie. Na jego podstawie nasz lekarz okresli czy dany lek będzie dla ciebie odpowiedni. Podczas leczenia rzęsistkowicy zaleca się unikać spożywania alkoholu, gdyż napoje alkoholowe mogą potęgować skutki uboczne. Są nimi m.in. zawroty głowy, nudności oraz wymioty przebiegające w bardzo nieprzyjemny sposób.

Składanie zamówienia w 121doc

121doc to klinika internetowa, która oferuje usługi z zakresu opieki zdrowotnej online. Przed złożeniem zamówienia na lek, każdy pacjent zobowiązany jest wypełnić formularz medyczny, który zostanie przekazany do analizy naszemu lekarzowi. Na podstawie zawartych w nim informacji specjalista (przy braku przeciwwskazań) wystawi receptę na lek. Środek zostanie wysłany prosto z licencjonowanej apteki i dostarczony pod wskazany adres w ciągu 24 - 48 godzin. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Działem Obsługi Pacjenta.

Dostępne leki
Rzeżączka Rzęsistkowica Chlamydia Zapalenie pęcherza moczowego Kłykciny kończyste Bakteryjne zapalenie pochwy Ureaplasma Mykoplazma
Sprawdź Aptekę
Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Renata, dodano: 21 lipca 2015 | 15:47
firma: 121doc.pl
jestem zadowolona ...miła obsługa..pomoc pozytywnie
Przeczytaj opinię
Nick: Wiktoria, dodano: 21 lipca 2015 | 14:28
firma: 121doc.pl
Wszystko dobre ;)
Przeczytaj opinię
Opinie o 121doc.pl na Opineo.pl